Bez kategorii

VII Niedziela Zwykła – 19 II 2023 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziękujemy ks. Łukaszowi Głazowi za wygłoszone Słowo Boże, które wprowadza nas w Seminarium Odnowy Wiary, które rozpoczniemy we wtorek, 28 lutego, o godz. 19.00 w naszym kościele. Zapraszamy.

 2. Kończy się tegoroczny karnawał.

 3. W tym tygodniu, 22 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz. 8.00, 11.00, 16.30 / szczególnie dla dzieci/, 18.00 i 19.15 .

 4. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku i żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 5. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18, a rozpoczęciem 60. roku życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 6. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie trwać będą kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa” (KKK nr 1432). Przez cały post na Mszy wieczornej będą głoszone krótkie homilie.

 7. W piątek zapraszamy na nabożeństwo Drogi Krzyżowej: o godz. 16.30 – dzieci , a o godz. 17.30 – dorosłych i młodzież. Na Mszy św. o godz. 18.00, będzie taca na kwiaty do Grobu Pańskiego.

 8. W niedzielą zapraszamy o godz. 17.30 na śpiew Gorzkich Żali.

 9. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej wyłożonej na stoliku obok zakrystii.

 10. W najbliższy czwartek, 23 lutego o godz. 19.00, rozpoczniemy katechezy dla narzeczonych, w ramach przygotowania do sakramentu małżeństwa.

 11. Młodzież rozprowadza „Zdrapki wielkopostne” w cenie 5 zł.

 12. Dziś, przełożona z ubiegłej niedzieli, zbiórka do puszek na „Fundusz Wschodni”. Za dar serca składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

 13. W minionym tygodniu pożegnaliśmy z naszej wspólnoty parafialnej: śp. Kazimierza Flisa z ul. Tulipanowej i śp. Wacława Wilczyńskiego z ul. Głównej. Polećmy ich teraz Bożemu miłosierdziu: wieczny odpoczynek racz im dać Panie…