Chór Parafialny
Próby chóru odbywają się w poniedziałki o godz 19.00 w sali parafialnej. Zapraszamy wszystkich chętnych oraz tych, którzy jeszcze się wahają.
Nagranie przed występem na festiwalu chórów wypadło dosyć obiecująco. Oto efekty:
Zapraszamy wszystkie osoby uzdolnione muzycznie.
Mile widziani są również instrumentaliści.
Przeżyjmy to raz jeszcze (nasze występy ocalone od zapomnienia) :
Niech Nas Ogarnie – rok 2011
Kleszczmy Rękoma – rok 2011
Chór Św. Cecylii rozpoczął swoją działalność pod koniec września 2010 roku.
Nasz zespół to przede wszystkim wspólnota przyjaciół, dla których muzyka jest pasją. Chcemy dzielić się tym doświadczeniem z każdym, kto ma pragnienie zaistnieć jako chórzysta. Naszym celem jest przekazanie słuchaczowi bogactwa muzyki, której treść i Słowo dotyka ludzkich serc. „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo.” J 1,1
Nasz pierwszy występ odbył się 21 listopada, podczas Mszy Świętej o godz. 12:30, w dniu Chrystusa Króla. Wykonaliśmy 5 utworów sakralnych, z czego 3 z towarzyszeniem organów.
Chór oprawił muzycznie uroczystą Pasterkę Bożonarodzeniową AD 2010, gdzie przedstawił 7 kolęd, popularnych oraz tych mniej znanych. To był czas, w którym muzyka zabrzmiała w sposób szczególny. Zrodziła się atmosfera ciepła i przyjaźni, a efektów pracy można było doświadczyć.
W niedzielę Chrztu Pańskiego, w naszej parafii o godz. 11:00, Chór zabrzmiał poraz kolejny. Repertuar kolędowy przekazaliśmy szczególnie tym, którzy pragną do nas dołączyć.
27 lutego Zespół zaprezentował już część nowego repertuaru. Poraz pierwszy wykonaliśmy kompozycję Piotra Selima do słów Jana Pawła II pt. „Uwielbiam Cię” na chór, organy i głos solowy. Gratuluję odwagi i wytwałości :)!
Tydzień później Mszę Świętą ubogaciliśmy 6 utworami. Wśród nich znalazła się pieśń gospel pt. „Amen” na chór i głos solowy. To utwór odbiegający od tradycyjnego śpiewu liturgicznego. Jego charakter wywodzi się z amerykańskich śpiewów ewangelicznych.
19 marca, w Archikatedrze Lubelskiej odbyły się uroczystości Ciemnej Jutrzni. Można było usłyszeć chorał gregoriański solo z Lamentacji Jeremiasza oraz tekst hebrajski z tego fragmentu. Chór zaprezentował 4 utwory. Poraz pierwszy wykonaliśmy pieśń pt. „Krzyżu Chrystusa”.
3 kwietnia Chór oprawił muzycznie Mszę Świętą, wykonując pieśni wielkopostne.
W Niedzielę Palmową Męki Pańskiej zespół ponowanie zabrzmiał w tonacjach pasyjnych. Nowością było Stabat Mater Z. Kodaly – utwór niezwykle nastrojowy, mówiący o cierpieniu Matki stojącej pod Krzyżem.
Chór wystąpił w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego przekazując treści Wielkiej Nocy. Utworem rozpoczynającym Mszę Św. był „Hymn Mojżesza” – utwór mówiący o wyjściu Izraelitów z niewoli Egipskiej, o potędze Boga, który walczy o Swój lud. Po starotestamentowym wprowadzeniu zespół wykonał pieśni : „Zwycięzca Śmierci” oraz „Oto są baranki młode”.
W poniedziałek 9 maja odbyły się uroczystości Sakramentu Bierzmowania gimnazjalistów, którym towarzyszyło wielu znamienitych księży archidiecezji lubelskiej. Było to podwójne święto z uwagi na dzień Św. Stanisława biskupa i męczennika, naszego patrona. Chór wykonał 5 pieśni sakralnych, wśród których ” Canticorum Iubilo” G. F. Haendla można było usłyszec poraz pierwszy. Ten utwór pochodzi z oratorium ” Joshua ” kompozytora epoki baroku.
2 tygodnie później zespół wystąpił podczas Mszy Świetej wieczornej, wykonując utwory wielkanocne. Było to szczególne święto, ponieważ tego dnia do naszej parafii przywiezione zostały relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
5 czerwca, w niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego Chór wykonał kanon Teze pt. „Per Crucem Tuam”, utwór M. Gomółki – „Kleszczmu rękoma” do psalmu J. Kochanowskiego oraz wielkanocną pieść G. F. Haendla pt. „Canticorum Iubilo”.
Naszą pracę zakończyliśmy uroczystym koncertem, w dzień po zesłaniu Ducha Świętego. Całość objęła utwory wielu znanych i cenionych kompozytorów. Gościnnie wystąpił Piotr Selim – pianista, wokalista i kompozytor, z którym Chór wykonał utwór „Uwielbiam Cię” oraz gospel pt. „Hail Holy Queen”. Utworów solowych również nie zabrakło w repertuarze.
18 września odbył się pierwszy powakacyjny występ Chóru. Była to jednocześnie rocznica powstania zespołu. Podczas Mszy Świętej o godz. 12:30 wykanaliśmy 4 znane już utwory, w tym fragment nowego: „Alleluja” W. Boyce’a.
2 października Chór oprawił muzycznie Msze Świętą , podczas której można było usłyszeć poraz pierwszy polską pieśń patriotyczną „Gaude Mater Polonia”. Motywacją do jego wykonania stały się modlitwy za ojczyznę i zbliżające się wybory. Pozostałe pięsni to repertuar już wykonywany.
22 listopada, w dniu Św. Cecylii Chór wystąpił w parafii pw. św. Józefa w Lublinie. Zaprezentował 8 utworów sakralnych. Publiczność przyjęła koncert gromkimi brawami. Chór już po raz drugi pokazał się poza granicami swojej parafii.
Kolejną uroczystością był Koncert Adwentowy, który odbył się 18 grudnia 2011 w naszej parafii. W pierwszej części wystąpił Chór wykonując 5 pieśni, w tym nowy utwór Wacława z Szamotuł pt. „Kryste dniu naszej światłości”. Drugą część stanowił repertuar sopranowy i organowy, a partie solowe wykonali: Małgorzata Rudnicka i Stanisław Diwiszek.
Pasterka Bożonarodzeniowa nie mogła odbyć się bez naszego zespołu 🙂 Repertuar kolędowy poszerzył się o nowe, piekne utwory, co niewątpliwie można powiedzieć o „Joy to the world” G. F. Haendla.
29 stycznia Chór wystąpił w Katedrze Lubelskiej. Był to koncert kolędowy z cyklu Ars Chori. Zespół zaprezentował 8 utworów chóralnych, w tym jeden na głos solo. Piękne wykonanie mniej znanych kolęd, także tych obcojęzycznych, spotkało się uznaniem publiczności.
Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii naszego zespołu był udział w koncercie wielkopostnym Ciemna Jutrznia, który odbył się 24 marca 2012 w Archikatedrze Lubelskiej. Chór Św. Cecylli zabrzmiał u boku wielu znamienitych chórów środowiska lubelskiego. Repertuar koncertu był niezwykle ciekawy, a każdy występ chóralny poprzedzał śpiew solowy. Nasz zespół wykonał 5 pieśni wilkopostnych, które można było wysłuchać z przyjemnością 🙂
Chór oprawił muzycnie uroczystą Mszę Św. w Wielki Czwartek. W repertuarze znalały się przede wszystkim utwory wielkopostne. Zokazji pamiątki ustanowienia sakramentu kapłaństwa zespół wyśpiewał „Modlitwę Kapłanów”, utwór z opery G.Verdiego.
8 maja 2012 odbyły się uroczystości odpustowe z sakramentem Bierzmowania. Naszą parafię odwiedziło wielu znamienitych duchownych oraz gości przybyłych na to wielkie Święto. Chór św. Cecylii był ozdobą tego dnia, śpiewając pieśni do Ducha Świetego, do św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz wiele innych związanych z okresem Wielkanocnym.
Ostatni występ chóru odbył się 17 czerwca w Snopkowie, gdzie odbywały się uroczystości odpustowe. Tego samego dnia zespół oprawił muzycznie Mszę Św. w naszej parafii, wykonując utwory m.in. G. Verdiego, G.F. Haendla, M. Gomółki.
Po przerwie wakacyjnej chór występował kilkakrotnie w naszej parafii oprawiając muzycznie liturgie Mszy Świętej.
11 listopada wystąpił z nowymi utworami patriotycznymi, wśród który znalazła się m. in. „Modlitwa o pokój” N. Blachy.
Rok 2013:
6 styczeń – Kościół pw. Św. Brata Alberta w Lublinie – oprawa Mszy Świętej o godz. 9:00 oraz występ po liturgii (kolędy)
13 styczeń – Msza Św. z udziałem Bp Mieczysława Cisło, godz. 11:00
oraz wystep podczas uroczystego opłatka kolejarzy w Domu Dzieci Benjamin
20 styczeń – Msza Św. o godz. 12:30 i koncert kolęd po liturgii
27 styczeń – Koncert Kolęd ARS CHORI oraz występ podczas Mszy Świętej o godz. 19:00
10 luty – oprawa muzyczna podczas Mszy Św. o godz. 9:30 (okres zwykły)
24 luty – oprawa muzyczna Mszy Św. o godz. 9:30 (wielki post)
1 marzec – udział w II Festiwalu Chórów Parafialnych w Lublinie (kosc. MB Różańcowej),
występ podczas Drogi Krzyzowej o godz. 18:30
8 marca – chór zaśpiewał podczas Drogi Krzyżowej w naszej parafii
24 marca – II Festiwal Chórów Parafialnych w Lublinie,
Msza Św. z udziałem Arcybiskupa St. Budzika
28, 29 marzec – Triduum Paschalne – chór wykonał Pasję wg. św. Mateusza T. Miazgi oraz pieśni wielkopostne
7 kwiecień – chór oprawił muzycznie Mszę św. z okazji 30-lecia kapłaństwa ks. Proboszcza E. Zarębińskiego;
wykonałam również W.A. Mozarta – Alleluja z motetu Exultate Iubilate
8 maj – Odpust parafialny; chór wziął udział w uroczystościach wykonując utwory na cześć
Św. Stanisława Biskupa i Męczennika
30 maj – chór wziął udział w liturgii oraz procesji Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
Poraz pierwszy wykonał IV Responsoria na Boże Ciało.
9, 30 czerwiec – oprawa muzyczna podczas Mszy Św. o godz. 12:30 ( okres zwykły )
8, 22 wrzesień – oprawa muzyczna Mszy Św. o godz. 12:30 (okres zwykły)
13,20 październik – oprawa muzyczna Mszy Św. o godz. 12:30
listopad: 3,10,11 (Święto Niepodległości oraz 30lecie Parafii z udziałem Ab Budzika),24 (Uroczystość Chrystusa Króla)
8 grudzień – II niedziela Adwentu
24, 26, 30 grudzień – Msza Św. w oprawie polskich i zagranicznych kolęd
5, 6, 12 styczeń – oprawa muzyczna Mszy Św. – kolędy
9,23 luty – oprawa muzyczna Mszy Św. w okresie zwykłym
2, 16, 23 marzec – ” i Wielkiego Postu
6 kwiecień, 17 i 18 Triduum Paschalne oraz Poniedziałek Wielkanocny
4 stycznia 2015 roku Chór Św. Cecylii wystąpił gościnnie w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie. Oprawił muzycznie Mszę św. oraz zaprezentował się w koncercie kolęd.
22 listopad – UROCZYSTY KONCERT Z OKAZJI 5-LECIA DZIAŁALNOŚCI CHÓRU ŚW. CECYLII
MAŁGORZATA RUDNICKA – DYRYGENT, SOPRAN
KWARTET SMYCZKOWY AMBITUS Z LUBLINA
12 listopada 2017 Chór Św. Cecylii wystapił podczas Mszy Św. Radiowej w kościele Św. Krzyża w Warszawie.
3 listopada 2017 Chór wystapił podczas cyklu Koncertów Adwentowych w Kościele Rektoralnym w Lublinie.
20 maja 2018 – VII Lubelski Festiwal Chórów Parafialnych, „Duchu Święty, przyjdź”
Repertuar
Msze:
Kwiatkowski – Missa Brevis
A. Lotti – Missa Brevis
Taize – Kyrie, Alleluja
różne:
E. Baranger – Psalm 148 (Alleluja)
J.S. Bach – Jesu bleibt meine Freude – Cantata 147
„Kapłanów swoich dał nam Bóg” – Chorał śląski
t. JPII, muz. P. Selim – „Uwielbiam Cię”, „W mroku jest tyle światła”
H. M. Górecki – „Święty, Święty, Święty”
M. Gomółka – „Kleszczmy rękoma”, „Nieście chwałę, mocarze”
Wacław z Szamotuł – „Kryste dniu naszej światłości”
G. Verdi – Modlitwa
opr. P. Bębenek – Chrystus wodzem
t. J. Kochanowski, muz. ks. Z. Piasecki – „Czego chcesz od nas Panie”
J. Jajko – O Miłosierny Boże, Jezu ufam Tobie
L. Kwiatkowski – „Nie bójcie się żyć dla miłośći”
J. Sykulski – „Będę śpiewał Tobie”
Taize – Pan jest mocą, Wielbić Pana chcę, Laudate Dominum, Bóg jest miłością, Pan blisko jest,
Jezu Tyś jest, Zostań tu, Gloria Patri et Filio, W naszych ciemnościach
do Ducha Świętego:
P. Pałka – „Łaska Pana”, „Nie lękajcie się”; Taize – „Tui amoris ignem”
J. Pfeiffer – „Veni Spiritus Sancte”
F. Nowowiejski – „Veni, Creator Spiritus” op. 11 nr 10
eucharystyczne:
G. Joseph – Uniżam się z największą czcią
tekst Św. Tomasz z Akwinu, muz. Don L. Perosi – O Sacrum convivium
Responsoria na Boże Ciało
Elgar – Ave Verum
O Boże pragnę
Witaj Pokarmie
wielkopostne:
Taize – In manus tuas Pater
Taize – Kantyk o męce Pańskiej
ks. S. Ziemiański – „Krzyżu Chrystusa”
Z. Kodaly – „Stabat Mater”
A. Nikodemowicz – Nieskończona, najśliczniejsza;
Dobranoc Głowo Święta;
Płaczcie Anieli
opr. D. Kusz OP – Boska Dobroci – przy obchodach Drgi Krzyżowej
T. Miazga – Pasja według św. Mateusza
wielkanocne:
W. Boyce – Alleluja
W.A. Mozart – Alleluja
t. Kyriale Benedyktyńskie, muz. J. Gałuszka – „Oto są baranki młode”
oprac. ks. A. Chlondowski – „Zwycięzca śmierci”
G. F. Haendel – Canticorum Iubilo, Alleluja (fragm.)
A. Lotti – Regina Coeli
Taize – Surrexit Dominus, In resurrectione tua
Maryjne:
J. Arcadelt – Ave Maria
A. Chlondowski – Maryjo, ja Twe dziecię
ks. Dr. Surzyński – Wszystkie trony niebieskie
A. Koszewski – Zdrować Królewno Wyborna
H.M. Górecki – Zdrowaś bądź Maryjo
A. Koszewski – Bogarodzico
gospel i negro spirituals:
sł. John Newton – „Cudowna Boża Łaska” („Amazing Grace”), „Amen”
Sister Act – „Hail Holy Queen”
kanony:
„Hello Django”, „Dona Nobis Pacem” (W.A. Mozart), „Per crucem Tuam” (Taize)
kolędy:
Fr. Gruber – „Cicha noc”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Bóg się rodzi”, „Lulajże Jezuniu”, Maklakiewicz – „Z Narodzenia Pana”
„Narodził się Jezus Chrystus”, St. Moryto – „Zaśpiewam Jezuskowi”, St. Moryto – „Chrystus nam się rodzi”
Fr. Ryling – „Zaśnij Dziecino”, J. Zieliński, opr. M. Rudnicka – „Złota Jerozolima i biedne Betlejem”,
„Nad Betlejem w ciemną noc”, F. Nowowiejski – „Jezusek czuwa”, „Kolęda z XVI w.”, Nie było miejsca dla Ciebie
A. Nikodemowicz – „Dziecina mała”, S.Stuligrosz – „Mizerna Cicha”
„Christus natus est”, G. F. Haendel – „Joy to the world”,
patriotyczne:
anonim – Gaude Mater Polonia; wersja polska do tekstu S. Ziemiańskiego
N. Blacha – „Modlitwa o pokój”
F. Nowowiejski – „Rota”
„Marsz, Polonia”
Lista członków Chóru