Bez kategorii

Niedziela Palmowa – 10 IV 2022 r.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

 1. Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Niech szczególnie ostatnie trzy dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dla nas dniami szczególnego wejścia w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii .

 2. W Wielki Czwartek o godz. 10.00 w katedrze odprawia się Mszę Świętą Krzyżma, a duchowieństwo diecezjalne odnowi przyrzeczenia kapłańskie.

 3. W Wielki Czwartek, w naszym kościele celebrowana będzie tylko jedna Msza święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po liturgii adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy do godz. 22.00.

 4. Wielki Piątek – to dzień męki i śmierci Pana Jezusa. Jest jedynym dniem w roku, kiedy nie odprawia się Mszy świętej. Już od godz. 8.00 – zapraszamy do indywidualnej adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy. Dzieci zapraszamy na czuwanie o godz. 11.00 z udziałem Sióstr Katechetek. W Godzinie Miłosierdzia Bożego i śmierci Pana Jezusa, o 15.00 odmówmy Koronkę. O godz. 17.20 odprawimy nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a o godz. 18.00 rozpoczniemy celebrację liturgii Męki Pańskiej połączoną z adoracją krzyża świętego, w czasie której składane są tradycyjnie ofiary na utrzymanie miejsc świętych w Izraelu. Nabożeństwo zakończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Potem rozpocznie się adoracja, która potrwa do godz. 24.00. Wtedy będzie możliwość pojednania się z Bogiem w sakramencie pokuty.

 5. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły – tj. ilościowy i jakościowy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam żarliwa modlitwa, skupienie i głęboka zaduma nad tajemnicą Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

 6. W Wielką Sobotę – trwamy na modlitwie przy Chrystusie złożonym w grobie, adorując Najświętszy Sakrament. Tego dnia, jak każe piękna wielowiekowa tradycja, przygotujemy i przyniesiemy do „poświęcenia” pokarmy na stół wielkanocny.

 7. Obrzęd błogosławieństwa pokarmów od 8.00 do 15.00. Do godziny 13.00 „poświęcenie” co pół godziny, a następnie co godzinę.

 8. Nabożeństwo wieczorne Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę rozpoczniemy przed kościołem o godz. 19.00 od liturgii światła. Prosimy wziąć ze sobą świece zabezpieczone przed kapaniem wosku i naczynia na wodę święconą, którą zabierzemy do domu.

 9. W niedzielę 17 IV – Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

 10. Msza Rezurekcyjna połączona z procesją ulicą Zbożową – o godz. 6.00 rano, której przewodniczy ks. bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP. Kolejne Msze święte o godzinie 9.30, 11.00, 12.30 i 18.00. Kazanie na pozostałych Mszach wygłosi ojciec prof. Mirosław Chmielewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W Poniedziałek Wielkanocny porządek Mszy świętych – niedzielny. W dni świąteczne nie będzie Mszy o godz. 16.30. Taca przeznaczona jest na potrzeby KUL.

 1. W tym tygodniu kancelaria czynna do środy.
 2. Spotkanie przedświąteczne i przygotowanie do Triduum ministrantów i lektorów we wtorek po Mszy wieczornej.

 3. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej wyłożonej na stoliku obok zakrystii..

 4. Wychodząc z kościoła można nabyć czekoladowe baranki w cenie 7 złotych na stół świąteczny jako pomoc biednym dzieciom.

 5. W Niedzielę Miłosierdzia, 24 kwietnia na Mszach świętych o godz. 16.30 i 18.00, ks. bp Adam udzieli sakramentu bierzmowania uczniom klas ósmych. Spowiedź dla tej młodzieży i ich świadków, w miarę potrzeby, będzie w sobotę, 23-go, od godz. 17.15.