Bez kategorii

Odpust parafialny ku czci św. Stanisława biskupa, męczennika – 8 maja!

Św. Stanisław ze Szczepanowa, patron naszej Parafii, Diecezji i Ojczyzny jest jedną z najważniejszych postaci naszej historii i dziejów kościoła w Polsce. 8 września 1253 roku papież Innocenty IV dokonał kanonizacji biskupa krakowskiego w kościele św. Franciszka w Asyżu.

Inicjatorami starań o kanonizację byli bp krakowski Prędota i książę Bolesław Wstydliwy. Biskup Prędota pozyskał dominikanów i franciszkanów w zabiegach o kanonizację otoczonego kultem w diecezji krakowskiej Stanisława ; patronował także pisaniu Żywotów św. Stanisława. Autorem dwóch żywotów był dominikanin Wincenty z Kielczy. „Żywot Mniejszy koncentrował się na osobie świętego i służył celom kanonizacyjnym. ‘Żywot Większy”, spisany kilka lat po kanonizacji, o wiele szerzej umiejscawiał św. Stanisława w historii Polski, przez co posiadał większą wymowę polityczno – ideową.

Przez wieki święty Biskup Męczennik był obrońcą ładu moralnego i ostoją prześladowanych. Ofiara jego życia sprawiła, że w przeszłości nazywany był Rodzicielem Polski i Ojcem Ojczyzny. Przekazem o cudownym zrośnięciu się poćwiartowanego ciała Świętego krzepiono się w okresach rozpadu państwa.

W naszej parafii, której patronuje Święty Stanisław, w tytule kościoła i znaku relikwii, pragniemy szczególnie uroczyście przeżyć odpust w najbliższą niedzielę dniu 8 maja.

Zapraszamy na Msze święte o godzinie: 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 z procesją eucharystyczną, 16.30 i 18.00.

Już teraz wszystkich drogich Parafian i Gości serdecznie zapraszamy.

 

Duszpasterze Parafii