Bez kategorii

VIII Niedziela Zwykła – 27 II 2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach.

 2. Dziękujemy ks. Mateuszowi Włosińskiemu z KUL, za wygłoszone do nas Słowo Boże. Wychodząc z kościoła możemy wesprzeć potrzeby naszej Katolickiej Uczelni/. W sobotę dziękujemy dyrektorowi TP KUL – ks. Filipowi Krauze za wygłoszone do nas Słowo Boże/.

 3. W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” (por. Rdz 3,19) lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii” (Mk 1,15). Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Msze Święte tego dnia o godz. 8.00, 11.00, 16.30 – dla dzieci, 18.00 i 19.15. Ofiarujmy ten post i modlitwę o pokój na Ukrainie.

 4. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.

 5. W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu.

 6. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach Drogi krzyżowej, które w naszym kościele będziemy odprawiali w piątki o godz. 16.30 dla dzieci i o 17.30 dla młodzieży i dorosłych, oraz w Gorzkich żalach, odprawianych w każdą niedzielę o godz. 17.30. Nabożeństwo DK dzieci kończymy komunią świętą.

 7. Natomiast od 7 marca zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w godzinach: 16.00 – 18.00, z wyjątkiem piątku. Modlitwą ogarniać będziemy naród Ukraiński, który od kilku dni zmaga się z agresją wojsk rosyjskich na swój kraj. Na pomoc humanitarną dla uciekających Caritas organizuje zbiórkę do puszek w tę niedzielę i w Środę Popielcową. Ze względu na dzisiejszą zbiórkę na KUL, puszkę na uchodźców przekładamy na najbliższą niedzielę. Lubelska Caritas prosi o pościel, nowe ręczniki, czajniki elektryczne dla tych, którzy zatrzymują się w Lublinie. Prosimy o przynoszenie na parafię.

 8. Rozprowadzane są przed kościołem przez młodzież „Zdrabki”, w cenie 3.5 zł., które są sprawdzoną pomocą dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych w owocnym przeżywaniu Wielkiego Postu. Zapraszamy.

 9. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:

 10. – w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 18.00; spowiedź święta od godz. 16.30;

 11. – w sobotę wystawianie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz. 7.00.

 12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej wyłożonej na stoliku obok zakrystii.