Siostry Dominikanki

Oratorium Letnie u Sióstr Dominikanek pt. „W krainie Dżungli”

W dniach 29 czerwca – 10 lipca 2015r. trwały 2- tygodniowe półkolonie letnie tzw. Oratorium Letnie u Sióstr Dominikanek przy ul. Lawendowej w Lublinie; brało w nich udział 50 dzieci; przebywały one pod opieką Sióstr oraz animatorek – dziewcząt z naszej scholi Parafialnej: Dominiki, Klaudii, Patrycji i Ani oraz dodatkowo w tym roku przy pomocy innych wolontariuszy: Joanny, Krzysztofa i Mateusza.

Realizowaliśmy program wychowawczo – rekreacyjny opierając się o fabułę filmu „Księga dżungli” –autorstwa angielskiego pisarza Rudyarda Kiplinga. „Księga dżungli” to jedna z nielicznych powieści, która w zrozumiały sposób opisuje świat zwierząt. Można dojść do wniosku, że ich świat nie różni się za bardzo od ludzkiego. „Księga dżungli” pokazuje, jakimi prawami żyją zwierzęta. Na naszych zajęciach w Oratorium każdy dzień miał swój temat, poznawaliśmy w całości historię Księgi dżungli, następnie wychodząc z „dżungli” i praw tam obowiązujących, omawialiśmy dany temat pod kątem wychowawczym i dzieci wykonywały do niego prace tematyczne.

Jedną z nich było ułożenie przepisu na to, jak nie zostać „małpą” w środowisku, gdzie żyję. ( I tu podajemy dla wszystkich łatwy przepis: 1) należy nie małpować, 2) być mądrym – być sobą, 3) nie wydawać pieniędzy na byle co, 4) uczyć się i pracować, 5) być szczerym i prawdomównym, 6) modlić się, 7) kochać nade wszystko Boga.

Wychodząc od praw dżungli dzieci układały regulamin obowiązujący wszystkich podczas Oratorium, a w kolejnych dniach omawialiśmy prawa człowieka, następnie prawa Boże – czyli Dekalog i przykazania, które nam zostawił Jezus: miłość Boga i bliźniego. Zostały więc podjęte tematy współczesnych zagrożeń duchowych dla dzieci i w związku z tym potrzeba oczyszczania serca. Przechodząc kolejno te etapy byliśmy gotowi, by podjąć jeden z trudniejszych tematów: miłość nieprzyjaciół; kluczem do zrozumienia tej prawdy stały się dla nas słowa hymnu ŚDM pt.: „Błogosławieni miłosierni”:

Gdyby nam Pan nie odpuścił win, Któż ostać by się mógł? Lecz On przebacza, przeto i my Czyńmy jak nasz Bóg!

Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią!

To bardzo trudne, ale tylko przyjmując tę prawdę będziemy mogli … miłować nieprzyjaciół. W ostatnich dniach naszego Oratorium , po zapoznaniu się ze współczesnymi zagrożeniami, każdy z nas dokonał wyboru Jezusa jako Zbawiciela, i w obecności kapłana wyrzekał się szatana i zła i oddawał się całkowicie Jezusowi. Codziennie ducha Oratorium ożywiały piosenki z Księgi dżungli : „Pod łapą masz” i „Muzyka dżungli „oraz hymn ŚDM, który stał się hitem i przewodnikiem po „dżungli naszego życia” – ze względu właśnie na aspekt przebaczenia i miłosierdzia.

Cieszymy się bardzo, że dopisała nam pogoda i mogliśmy realizować program „już tej naszej dżungli” w plenerze; były gry i zabawy z wodą, tory przeszkód między 3 drużynami , natomiast jeszcze w pierwszym tygodniu półkolonii wybraliśmy się pieszo do pobliskiego lasu by … zahartować ducha i ciało. Myśląc o scenerii dżungli my mogliśmy choć trochę podziwiać barwy i potęgę lasu – odczuwać ciszę i spokój, oddychać świeżym powietrzem. W lesie czekały już na dzieci przygotowane wcześniej przez animatorów tematyczne zabawy ruchowe drużynowe – przecieranie ścieżek leśnych w poszukiwaniu karteczek z zadaniami oraz punkt kulminacyjny wszystkich konkurencji, czyli budowanie szałasu – dzieci w tym zadaniu spisały się znakomicie- w każdej grupie współpracowały i wzajemnie sobie pomagały, później mogły się cieszyć efektem swojej pięknej, mozolnej i trudnej pracy, którą oceniało jury.

W naszym programie jakże napiętym znalazł się czas również na wyjścia do kina i na ciekawe prace wykonane w grupach: wszystkie te prace charakteryzowały się tym, że miały zawsze coś wspólnego z dżunglą; i tak oto: poznawaliśmy smaki dżungli i spróbowaliśmy przygotować sałatki tropikalne i Koktajle prosto…z dżungli. Na kosztowanie sałatek i koktajli zostali zaproszeni również kapłani z naszej Parafii. Poznawaliśmy również afrykańskie rytmy i ogłosiliśmy Przegląd piosenki i tańca… w rytmie dżungli – dzieci w zadziwiający sposób wykazywały się swoimi talentami, zdobywając tym samym punkty dla swoich drużyn (dzieci pracowały w druzynach: baloo. Bageera i Kaa). Nie zabrakło również zabawy terenowej podsumowującej wiedzę na temat tegorocznego Oratorium poprzez zabawę w podchody u Sióstr na podwórku.

Na zakończenie Oratorium w naszej kaplicy została odprawiona przez ks. Proboszcza Eugeniusza dziękczynna Msza św. wraz z rodzicami i dziadkami, a po Mszy św. nastąpiła część artystyczna , którą przygotowały dzieci z pomocą animatorek. To montaż słowno – muzyczny pt. „Nasze prawa ważna sprawa”, przeplatany piosenkami, których dzieci nauczyły się podczas Oratorium – ze szczególnym zaakcentowaniem hymnu o miłosierdziu.

Wielką pomoc i hojne serce w czasie tegorocznego Oratorium okazywali nam zawsze ludzie dobrej woli – przede wszystkim ks. Proboszcz Eugeniusz Zarębiński, rodziny z naszej Parafii, wolontariuszki nasi kochani animatorzy, którzy w swój czas wakacji poświęcili dla innych – to właśnie dzięki nim dzieci skorzystały z wielu atrakcji, spędziły miło czas i mogły otrzymać cenne nagrody.

Pragniemy w tym miejscu wyrazić wdzięczność tym wszystkim osobom, które wspierały nas materialnie i duchowo. Pamiętamy o Was w modlitwie.

Zapraszamy do obejrzenia kilku pamiątkowych zdjęć …

[Best_Wordpress_Gallery id=”13″ gal_title=”005″]