Domowy kościół

III Rejonowy Dzień Wspólnoty

III Rejonowy Dzień Wspólnoty
W trzecią niedzielę Wielkiego Postu 04.03.2018r. w parafii pw. Św. Andrzeja Boboli odbył się III Rejonowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie, którego temat brzmiał „Oddanie się Niepokalanej”.

Nasze święto rozpoczęliśmy Namiotem Spotkania, podczas którego rozważaliśmy fragment Ewangelii Św. Łukasza o Zwiastowaniu Maryi, a następnie uczestniczyliśmy we Mszy Św. Po Eucharystii, w sąsiadującym z kościołem Domu Parafialnym, zawiązaliśmy wspólnotę poprzez zapalenie świecy oazowej i modlitwę do Ducha Świętego. Wysłuchaliśmy konferencji księdza Andrzeja Jargieło o oddaniu się Niepokalanej.

Ksiądz Andrzej zwrócił uwagę, że nie tyle chodzi o oddanie się Niepokalanej, ale o oddanie się z Niepokalaną, w zjednoczeniu z Nią Chrystusowi. W konferencji przywołana była postać Św. Maksymiliana Kolbe, który tajemnicę Maryi ujmował szczególnie w aspekcie Jej niepokalanego poczęcia. Był pod wrażeniem objawień w Lourdes, gdzie Maryja powiedziała do Bernadety, pytającej jej o imię: “Ja jestem Niepokalane Poczęcie”. Św. Maksymilian zastanawia się dlaczego Maryja nie powiedziała: “Ja jestem niepokalanie poczęta”, ale: “Ja jestem Niepokalane Poczęcie”. Zatem Niepokalane Poczęcie to imię własne Maryi, które oddaje Jej istotę. Najważniejszą rzeczą podsumowującą konferencję jest przyjęcie do serca, że oddając się całkowicie Chrystusowi wraz z Niepokalaną, stajemy się źródłem życia dla innych. Jeżeli chcemy być narzędziem w budowaniu Kościoła żywego, to staniemy się tym narzędziem o tyle, o ile przyjmiemy postawę Maryi oddania siebie w Duchu Świętym całkowicie Chrystusowi.

Po wysłuchaniu konferencji przyszedł czas na pracę w grupach. Odpowiadaliśmy sobie na pytania: “W jaki sposób mogę oddawać swoje życie Niepokalanej? (oddawać się Jezusowi przez Niepokalaną?)” oraz “Co w moim życiu wymaga teraz szczególnego oddania?”, a odpowiedzi zamieściliśmy na plakacie. Każda z grup zaprezentowała wszystkim uczestnikom spotkania zebrane myśli i postanowienia.

Ciekawym i wzruszającym momentem naszego wspólnotowego bycia razem były świadectwa osób mówiących o ich relacjach i życiu z Niepokalaną. Usłyszane słowa zachęcały do bliższej zażyłości z Maryją i oddaniu się całkowicie pod Jej opiekę.Naszymi przemyśleniami i doświadczeniami dzieliliśmy się ze sobą w trakcie wspólnej agapy. Był to dobry czas, aby porozmawiać z przyjaciółmi, poznać nowe osoby i cieszyć się ze spotkania.

W szczególny sposób poczuliśmy ducha naszej wspólnoty podczas śpiewania w kręgu piosenki “Zjednoczeni w Duchu”.

Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu i Niepokalanej za wszystko, co przeżyliśmy.